Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Est1,100 - 1,200 SEK
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est500 - 600 SEK
Taljor, 1 par, smide och ek,
Taljor, 1 par, smide och ek,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
Est200 - 300 SEK
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti lp-skivor, rock pop mm
Parti lp-skivor, rock pop mm
Final bid2,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
Est200 - 300 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
Est200 - 300 SEK
Tidskriftsställ, lackerad metall,
Est200 - 300 SEK
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
Est400 - 500 SEK
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
Est900 - 1,000 SEK
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
Est200 - 300 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Est300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
Est300 - 400 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Final bid3,600 SEK
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est200 - 300 SEK