Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Closed
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
107
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
110
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
111
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
115
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bülow, Agnes von, olja, marin,
117
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
119
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
Final bidNo bids
Est4,600 - 4,800 SEK
Closed
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
120
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
129
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
131
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
133
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
134
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
135
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
136
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
137
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
140
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
141
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
144
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
145
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
148
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
149
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
150
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
151
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
157
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Broberg, Iwan, olja, landskap,
159
Broberg, Iwan, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
160
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
166
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
167
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
168
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
169
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
170
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
173
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
174
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
175
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
176
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
177
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
179
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
181
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
182
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
183
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
192
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
193
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
212
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
215
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
219
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
223
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
224
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
225
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
226
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.