Lowest lot number
- DiverseClear filters
Prydnadsobelisk, svartpatinerat trä och konstmassa, 1900-talets slut,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Sockel till kaminur, förgyllt trä och pastellage, senempire,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Fotpall, skuret och betsat trä, rokokostil, 1900-talets början,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Takampel till 5 ljus, förgylld brons, régencestil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
Est3,200 - 3,400 SEK
Väggur, valnöt, så kallad Amerikaklocka,
Est200 - 300 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
Est600 - 600 SEK
Surroundsystem, Denon network reciever DRA-N4, med Argon SUB-840 subwoofer samt 2 st Argon 63 series 100 w högtalare
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Est400 - 500 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, herrbetjänt, bonad bok,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fiol i låda, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 38 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
Est300 - 400 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel med underskåp, svartlackerat och bronserat trä och papier-maché, Queen Anne-stil,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Est300 - 400 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Est200 - 300 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est400 - 500 SEK
Väggspegel, skuret och bonat trä, möjligen sjömansarbete,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Est400 - 500 SEK
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Est400 - 500 SEK
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Est400 - 500 SEK
Barn/miniatyrfiol, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, vitopak glasmassa, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK