Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY,  vas, glas, "Pompadour", design 1967,
586
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Glasservis, 42 delar, slipad dekor,
589
Glasservis, 42 delar, slipad dekor,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti glas, 42 delar, snarlika modeller, slipad dekor
594
Parti glas, 42 delar, snarlika modeller, slipad dekor
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
600
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
601
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Murano, 1900-talets mitt, vas, tunnväggigt glas,
602
Okänd designer, möjligen Murano, 1900-talets mitt, vas, tunnväggigt glas,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
618
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
648
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
652
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
653
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
663
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
667
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, glas,
674
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, glas,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, golvvas/flaska, glas,
675
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, golvvas/flaska, glas,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
676
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ytterkrukor, porslin, 2 par + 3 udda,
677
Ytterkrukor, porslin, 2 par + 3 udda,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
678
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
685
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
689
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
696
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
698
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Capo-di-Monte, 1900-tal, heltäckande polykrom bemålning,
699
Lockurna, porslin, Capo-di-Monte, 1900-tal, heltäckande polykrom bemålning,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
707
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
773
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods;  thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
776
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods; thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
777
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
778
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
781
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
785
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
786
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
787
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
788
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
790
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
792
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
793
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
796
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
798
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
803
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
806
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
811
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
812
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
814
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.