Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
449
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
460
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
461
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
467
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
468
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
469
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
478
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
479
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
485
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
525
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
532
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
533
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
550
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
565
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
587
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
588
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
598
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
603
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
621
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
622
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
623
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
624
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, på perrongen,
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
679
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
693
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
716
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
717
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
718
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
719
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.