Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
175
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
177
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
181
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
183
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
184
Primitivt betalningsmedel, koppar, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Nupe (Tapa),
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
194
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
197
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
198
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
199
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
203
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
207
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
219
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
222
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
224
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
227
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
231
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
240
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
242
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
258
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
259
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
260
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
277
Skrivbordsuppsats, 5 delar, 800/1000 silver och glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
283
Nötknäckare, mässing, antagligen England, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
284
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
285
Vin- samt snapsglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
288
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
291
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara",
293
Forssell, Pierre för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing, "Aniara",
Final bid3,400 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
294
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
295
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal,
297
Toilettespegel, bonat trä med mässingslister, 1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
328
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
329
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
330
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, vas, gråglaserat stengods, dekor av ansikte,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods,
338
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/lockask, delvis glaserat stengods,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
360
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
396
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius",
408
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, skulptur/julkandelaber, delvis glaserat stengods, "Julius",
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
462
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
463
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
466
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
467
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
470
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
481
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
482
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
483
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil,
486
Fartygsmodell, trä och textil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
487
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.