Mortel med stöt, mässing, 1700-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Applicquer till 4 ljus, 1 par, förgylld brons, senempirestil, 1800-talets slut,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bricka, mässing, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blomformat brätte,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, tenn, barock, Tyskland 1600-tal, brätte med graverade initialer KK, MCS samt datering 1688,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Bordsfotogenlampfot, tenn och mässing, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Stekhuv, metall, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Reseur med alarm, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets slut, kolonnformat med uppsvängd hänkel,
Final bid11,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Est1,800 - 2,000 SEK
Klippark, så kallad Neuruppin, handkolorerad, 4 sprattelgubbar,
Est400 - 500 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Est1,200 - 1,500 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaxljusstake, så kallad "stumpastake", smide och trä,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Sovelfat, saltglaserat lergods, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jardinière, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Kaffekvarn, plåt och smide med trähandtag, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Pipställ, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Repspännare, mässing och smide, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Teak Tech, Dallas, Texas, kartotek, massiv teak,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Avlastningsbord, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Barnbyrå, bonat och delvis bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Kamferkista med mässingslås, Kina, 1900-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, "Tulpan",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skålar, 2 st, polerade musselskal med silvermontage, orientaliska arbeten, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Engströmer, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver tillskriven, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd japansk konstnär, rökelsekar, porslin, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Brynstål, smide och mässing, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Vattenpipa, försilvrad mässing och palisander, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Nyckel med bälteskrok, smide och mässingsbleck, barock, 1600-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
Est300 - 400 SEK
Dörrhandtag med vred, koppar och smide, 1800-tal,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegelskåp, bemålat trä, Indopersiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Est200 - 300 SEK
Skräddarsax, stål, Fritz Bracht/DOVO Stahlwaren, Solingen, 1930-tal, l 35 cm,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skiftnyckel, stål, Bahco No 3, modell V.d.,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, äggkoppar, 6 st, palisander,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK