811
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
813
Est800 - 1,000 SEK
823
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
826
Est1,000 - 1,200 SEK
830
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
831
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
Est1,000 - 1,200 SEK
832
Axelremsväska samt bag, naturfärgat läder, 19-2000-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
834
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
Est300 - 400 SEK
835
Claesson, Ilse för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, fur med monterade textiler, dessa signerade IC,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
837
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
Est200 - 300 SEK
838
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
839
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Est800 - 1,000 SEK
840
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
Est500 - 600 SEK
843
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
845
Okänd designer, väggspegel, teak,
Est300 - 400 SEK
847
Parti leksaker, BRIO mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
848
Väggspegel med klädhängare, skuret och bonat trä, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
856
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
Est300 - 400 SEK
859
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, ATLA, danmark, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
868
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,200 - 1,400 SEK
869
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
873
Golvur, vitlackerat trä, 1800-tal,
Est200 - 300 SEK
881
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est1,600 - 1,800 SEK
884
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
886
Elektrisk kompostkvarn, Ryobi RSH2545B 2500W
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
888
Golfbag, Bag Tech,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
889
Barometer, mahogny, oscariansk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
891
Coasters, 5 st, mässing och trä,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
897
Teleskopljusstakar, 1 par, pläter, möjligen England, 1800-talets början,
Est500 - 600 SEK
900
Dragspel, Giulietti,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
901
Dragspel, Guerrini,
Final bid13,000 SEK
Est400 - 500 SEK
902
Födelsedagskaravan, bemålat trä, Toys Pure,
Est200 - 300 SEK
904
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), bricka, koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
907
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
Est1,000 - 1,200 SEK
911
Est200 - 300 SEK
916
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
Est300 - 400 SEK
919
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
Est1,200 - 1,500 SEK
937
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Est600 - 800 SEK
940
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
941
Väggspegel förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
942
Herrcykel, Monark årsmodell 2001,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
944
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
946
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Est300 - 400 SEK
947
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
Est800 - 1,000 SEK
952
Est1,600 - 1,800 SEK
953
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
960
Spegel förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
961
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK