Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Köttkrok, smide, 17-1800-tal,
Köttkrok, smide, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Est600 - 700 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Est600 - 800 SEK
Mortel med stöt, mässing och smide, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Est300 - 400 SEK
Cognacstunna, porslin med mässingskran, Girard & Cie, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Est600 - 700 SEK
Umanoff, Arthur för Howard Nelson, bordsur, palisander och aluminium, 1960-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Skrivbordsur, så kallad Paperweight clock, förgyld metall, Omega, modell 5540, omkring 1960,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
Est400 - 500 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Fiol i låda, Tjeckoslovakien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Est500 - 600 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Est600 - 800 SEK
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Est800 - 1,000 SEK