Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
408
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
411
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
Final bidNo bids
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
412
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
415
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
426
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
427
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
Final bid1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
476
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
522
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
532
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
534
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
546
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver,  "Silver Moon"
553
Wirkkala, Tapio för N. Westerback Helsingfors, örhängen, 1 par, sterlingsilver, "Silver Moon"
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
554
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
555
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
556
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825,
558
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
561
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,
562
Herrarbandsur, 18 karat rödguld med svart läderarmband, Certina EOL EOL 115 9299 68, vikt cirka 30 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;
563
Ikkonen, Hannu, parti smycken, patinerad brons;
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrsavonett, 14  karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram
571
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 92 gram
Final bid6,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,
572
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets slut, total vikt 75 gram,
Final bid3,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
581
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
602
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
Final bid6,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
606
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
619
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
620
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
621
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
622
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
623
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
657
Brödfat med hänkel, sterlingsilver, profilera brätte, vikt 625 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jeansson, Gustaf för GAB, matbesticksuppsättning 75 delar, silver, Diplomat, total vikt 1900 gram exklusive knivar,
726
Jeansson, Gustaf för GAB, matbesticksuppsättning 75 delar, silver, Diplomat, total vikt 1900 gram exklusive knivar,
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Parti silver, total vikt 960 gram,
730
Parti silver, total vikt 960 gram,
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 5,2 gram
747
Klackring, 18 karat rödguld med karneol, vikt 5,2 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,1 gram
748
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,1 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 3,3 gram
749
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 3,3 gram
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 4,5 gram
750
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, total vikt 4,5 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, brosch, silver och emalj,
751
Okänd designer, 1910-20-tal, brosch, silver och emalj,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver;
752
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver;
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti smycken, och bijouterier, delvis silver,
754
Parti smycken, och bijouterier, delvis silver,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hänge, 18 k rödguld med pärla, korsformat,
772
Hänge, 18 k rödguld med pärla, korsformat,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
774
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,
775
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti fickur, armbandsur mm, delvis silver,
788
Parti fickur, armbandsur mm, delvis silver,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
805
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silvermynt, Sverige, total vikt 400 gram
816
Parti silvermynt, Sverige, total vikt 400 gram
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
838
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
839
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
854
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.