Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,600 - 1,800 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est2,200 - 2,400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Est1,400 - 1,600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Est100 - 1,400 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est500 - 600 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est400 - 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est600 - 800 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est800 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est600 - 800 SEK
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Est600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
Est200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,
Est500 - 600 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est300 - 400 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Est600 - 800 SEK
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
Est1,600 - 1,800 SEK
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Final bid1,900 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK