Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
508
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
510
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
512
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
525
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
528
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
535
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
547
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
556
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
562
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
563
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
564
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
565
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
591
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Englund, Eva för Målerås, skål,  blågrön glasmassa, Malakit,
595
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Englund, Eva för Målerås, vas,  blågrön glasmassa, Malakit,
596
Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
597
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
602
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
603
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
605
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
608
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
616
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
633
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,
639
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
642
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
654
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
668
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
693
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Final bid7,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
694
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
701
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
702
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
721
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
729
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
733
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Alf, Elisabeth för Kolmården Design, fat, glas, handmålad dekor, Serie Line,
759
Alf, Elisabeth för Kolmården Design, fat, glas, handmålad dekor, Serie Line,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Thomas, 1900-talets 2 hälft,
762
Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Thomas, 1900-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vas, porslin,
763
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vas, porslin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Syltkrus, glaserat stengods, Göteborg, 1910-tal,
764
Syltkrus, glaserat stengods, Göteborg, 1910-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
772
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ytterkrukor, 5 st, lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
773
Ytterkrukor, 5 st, lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stort parti jul- och minnestallrikar, porslin,
774
Stort parti jul- och minnestallrikar, porslin,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.