EN
Loading...
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
520
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
521
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
526
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
530
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
536
Jansson, Vide, relief, skuret och bemålat trä, Tidningsläsare I,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
537
Baselitz, Georg, litograferad utställningsplansch, Kastrup 1981,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
538
Nordlinder, Stig Egon, olja, komposition med kvinna och duvor,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
539
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
540
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
549
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
550
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
551
Sinka, Imants, olja, båtar på älvstrand,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
552
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
555
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
557
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
567
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
573
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
574
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
575
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
589
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
590
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
598
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
607
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
615
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
631
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
636
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
637
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
640
Edsberg, Knud, olja, kor och hästar på bete,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
641
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästdragen vagn i snö,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
671
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
673
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
674
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
675
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
681
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
684
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
685
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
689
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
690
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
708
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
709
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
710
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
711
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
712
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
713
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
716
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
717
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
718
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
719
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.