Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est2,600 - 2,800 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Est300 - 400 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Est1,200 - 1,400 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est2,000 - 2,200 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est500 - 600 SEK
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est800 - 1,000 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est800 - 1,000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
Est500 - 600 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Est300 - 400 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
Est2,200 - 2,400 SEK