Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
230
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
231
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
249
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
252
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
253
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster
259
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
262
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
282
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
286
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
287
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
314
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
327
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
328
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
330
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
331
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
332
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
340
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
342
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
345
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,
353
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
355
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
357
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
367
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
368
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
369
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
370
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
386
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
Final bid2,600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
387
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
393
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
399
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
401
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
414
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
418
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
424
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
431
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
435
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
437
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
452
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
470
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
473
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
475
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
494
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
497
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
499
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas,
501
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955,
502
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
542
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
543
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.