Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
Est200 - 300 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek,
Final bid13,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut,
Final bid19,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Est500 - 600 SEK
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Vägghyllor, 1 par
Vägghyllor, 1 par
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Est400 - 500 SEK
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Commune, skrivbord, valnöt och wengé, Crimson,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Hyllmöbel, teak på (senare?) metallben, 1950-60-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK