Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud,
Est1,000 - 1,200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Est400 - 500 SEK
Parti mynt, sedlar mm, bl a polisbricka och saltkar i sterlingsilver,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Final bid7,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK