25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaktång samt gaffel, silver, total vikt 45 gram
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Carl, Tibro, lampbord, ek, brännstämplat, längd 47 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Piska, flätat läder, längd 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, chmpagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Thomas, Bavaria, matservis, 58 delar, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stiliserade blommor
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brasset, 4 delar, mässing, höjd 74 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, fat, glaserat lergods, modell 4064, "Dekor B", kvinna och fågel, signerat, 32,5 x 32,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekman (De Geer Bergenstråhle), Marie-Louise, färgserigrafi, "Bachanal", signerad, numrerad 42/80 och daterad 1980, synlig pappersstorlek 78 x 118 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Poli, Flavio för Murano, vas, slipat glas, dekor i grönt och blått underfång, h 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hulk, Abraham junior, olja, landskap, signerad, 77 x 51 cm, smärre dukhål
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, herde med fårhjord, signerad AB, 10 x 16 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, kanallandskap med personer och boskap, 29 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, frostat glas med mässingsmontage, modell RD1319, dekor i rött underfång, signerad, h inklusive lampfäste 43 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, matbord, ek, "Maria Flap", design 1934, b 90 cm, längd utfällt 278 cm, smärre fanérskador
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vitrinskåp med belysning, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt, h 141 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sidobord, ebenholtzimiterat bemålat trä med benintarsia, renässansstil, sekelskiftet 1900, låda i sarg, längd 64 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona/hallampa till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa till 5 ljus, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, höjd ca 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad vit safir (?), vikt 1,2 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK