25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas, orange/brun glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti smycken och bijouterier; kamébrosch, hänge mm, någon defekt
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring samt armlänk, 14 karat rödguld, ring med facettslipad citrin, total vikt 5 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kedja med hänge, 14 karat rödguld med pärla, h 3,5 cm, kedja l 41 cm, total vikt 6,9 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 36", signerad och numrerad 31/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Huggarpistol M/1865 för användning på fästningar och straffängelser (ej cellfängelser, så kallad "Granbergare", stämplad C G Granberg 20 (endast ett sjuttiotal är kända), l 51 cm
Slutpris18 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad IMH för Johannes Magnus Holm (1828-1871), l 21 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Slaglåspistoler, 1 par, mässing med träkolv, möjligen Indien, 1800-tal, längd 27 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Knivpistol, smide och horn, 1800-talets mitt, omärkt men säkerligen Unwin & Rodgers, Sheffield, dubbla knivblad, kolv med infälld pincett, längd m utfällt blad 26 cm, kulform saknas
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Slaglåspistol, turn-over, Edward Brooks London, 1800-talets 1 hälft, blånerade pipor och lås, nätskuren valnötskolv med lejonmaskaron i silver, , längd 19 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Flintlåspistol, helmetall, Liège, 1700-talets slut, så kallad turn-overmekanism, graverad Segalis London (sic!), längd 17 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Luntlåsrevolver, smide, silver och elfenben, möjligen Indien, 1800-tal, läderklädd kolv, hane i form av kobra, längd 26 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, William Powell, Liverpool, omkring 1830, längd 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, 1800-talets 1 hälft, skuren valnötskolv med tändhattsgömma, längd 26 cm, något anlupen
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Knivpistol, smide och mässing, kolvplattor i ben, oidentifierad signatur A Denot, 1800-talets mitt,  längd 36 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål med valnötskolv, antagligen Frankrike 1800-talets 1 hälft eller mitt, längd 31 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåspistol, mässing med valnötsstock, antagligen för marinen, 1800-talets mitt, kaliber cirka 20 (!) mm, märkt MZ no 720,  l 42 cm, vikt 2,7 kg (!)
Slutpris13 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slaglåspistol, stål med (senare?) valnötskolv, Frankrike, 1800-tal, enkelpipig, märlt Paris, längd 44 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, förgylld varbygel och kolvkappa, pipa signerad Kirkland, längd 40 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slaglåspistol, smide och mässing med valnötskolv, 1800-talets mitt, enkelpipig, längd 20 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, enkelpipig, längd 38 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slaglåspistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, antagligen London, 1800-talets mitt, oktogonal pipa, lås signerat W Facot, längd 37 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåspistol, stål och mässing med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, over-under med pipväljare, pipig, längd 20 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slaglåspistol med fjäderbajonett, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla, länkade hanar, räfflad pipa, , tot längd 45 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Batongpistol, stål, Belgien, 1800-tal, märkt Baton de Garde, Gillot Liège, längd 32 cm
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK