Flaskskyltar, 6 st, porslin och flintgods; Whisky, Portvin mm, 5 - 7 cm
867
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
868
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Holth, Ivar T, egen verkstad, Oslo, örhängen, 1 par, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, signerade, h 3 cm
869
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, empirestil, 1920-30-tal, h 85 cm
870
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fiskgaffel, silver, Danmark,, 1900-talets början, genombruten dekor, stämplad Heimbürger Köpenhamn 1912, l 26 cm, vikt 105 gram
871
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dragsted, Arend, brosch förgyllt silver och vit emalj, dekor av edelweiss, stämplad, dia 3 cm
872
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
873
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Colombo, Aldo, kapsylöppnare, "Pierre Le Sommelier", metall, höjd 16 cm
874
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, miniatyrvaser, 2 st, orange glasmassa, signerade, höjd 7 - 14 cm
875
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i rött, 225 x 165 cm
876
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
877
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
878
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
879
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, delvis förgyllt silver, total vikt 185 gram
880
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Väggur, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900, höjd 97 cm
881
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, matservis, cirka 55 delar, porslin, Maria Girlang, design 1916
882
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
883
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Vila vaka", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 34 x 54 cm
884
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Müller, Thomas, blandteknik, komposition, signerad och daterad 2003, 29 x 22 cm
885
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
886
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti brevkort i album, 2 st, 1 album med Stockholmsmotiv, 1 med Sverigemotiv
887
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, spegel, modern tillverkning, bredd 97 cm
888
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
889
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damskor, Charles Jourdan, Italien, storlek ??
890
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
891
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik Kirman, 375 x 265 cm
892
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti elektronisk utrustning, bl.a oscilloskop, transciever m.m, ej genomgånget
893
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kopia efter illuminerad boksida, Heliga Tre Konungars tillbedjan, signerad Albert och daterad 1936, i renässansstilram, totalt mått 36 x 29 cm
894
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarellerad tuschteckning, "Sophus Neumann som Fyrst Auran", signerad VA (?), synlig pappersstorlek 34 x 27 cm
895
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
896
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Johanson Design, Markaryd, pallar, 1 par, mässing med konstläderklädsel,  etikettsignerade, diameter 36 cm
897
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa,aluminium, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 48 cm, plastgaller saknas
898
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
899
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dahl-Jensen, Jes Peter, skulptur, gips, porträtt av målaren Peder Severin Krøyer, signerad och daterad 1899, h 31 cm, smärre nagg
900
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lewis, David för B&O, CD-spelare, Beocenter 2300, medföljer 2 Beovox CX100, design Jacob Jensen 1984
901
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona, metall med prismor, 1910-20-tal, h 81 cm, någon prisma saknas
902
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
903
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld (1 defekt), total vikt 2,3 gram
904
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
905
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, vinkylare med lock, mässing, infattade kopparmynt, h 28 cm
906
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
907
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, svärtat trä, skiva i ingjuten bäcksten, avslutande mässingsknoppar, diameter 81 cm
908
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, ek och teak med lösa, stoppade dynor, modell snarlik Hans J Wegner "Cigarren", medföljer fotpall, okänd tillverkning, denna med 1 löst ben
909
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för B&O, radio, teak, Grand Prix, modell 606, längd 63 cm
910
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Portabel generator, Kipor, Sinemaster IG1000, 230V 900W, längd 45, cm, förefaller oanvänd, medf originalförpackning
911
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 300 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton
912
Akustisk gitarr, Bjärton
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, längd 73 cm
913
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, gunghäst, svartmålat trä, längd 86 cm
914
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK