Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
145
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,
146
Fotografisk reproduktion, porträtt at Oskar II i uniform med ordnar,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bok, Reglemente för Arméens Cavalerie. Kongl Tryckeriet Stockholm 1779
147
Bok, Reglemente för Arméens Cavalerie. Kongl Tryckeriet Stockholm 1779
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
148
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Böcker, parti geneaologi, heraldik mm,
149
Böcker, parti geneaologi, heraldik mm,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Släpspänne med 16 medaljer och ordenstecken, bla kommendör av Finlands Lejons Orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska pionjärkorset, Blå Korset mm
150
Släpspänne med 16 medaljer och ordenstecken, bla kommendör av Finlands Lejons Orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska pionjärkorset, Blå Korset mm
Final bid4,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Släpspänne med 8 medaljer och ordenstecken, bland annat kommendör av Finlands Lejons Orden, estländska röda korsets orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska Blå Korset mm
151
Släpspänne med 8 medaljer och ordenstecken, bland annat kommendör av Finlands Lejons Orden, estländska röda korsets orden, reservofficersmedaljer från de nordiska länderna, finska Blå Korset mm
Final bid6,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
152
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Bärbara medaljer, 5 st, reservofficers- hemvärns- mm
153
Bärbara medaljer, 5 st, reservofficers- hemvärns- mm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ordenstecken, 3 st, förgylld metall, Stora Amaranterorden,
154
Ordenstecken, 3 st, förgylld metall, Stora Amaranterorden,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
155
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
156
Ringar , 4 st, 18 karat rödguld,; 2 vigselringar, 1 Odd Fellows samt 1 oidentifierat ordenssällskap, total vikt 12,5 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
157
Ordensring, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, vikt 10 gram,
Final bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
158
Skjortknappar, 3 st, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 4,5 gram,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
159
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med emalj, Svenska Frimurare Orden, total vikt 11,8 gram,
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
160
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti medaljer, plaketter mm, frimurare, Röda Korset mm
161
Parti medaljer, plaketter mm, frimurare, Röda Korset mm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
162
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 7,3 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
163
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
164
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Manskapssabel i balja, antagligen Preussen, 1800-tal, stål med präglat läderfäste,
165
Manskapssabel i balja, antagligen Preussen, 1800-tal, stål med präglat läderfäste,
Final bid4,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Pallasch i balja, M/1893 för kavallerimanskap, total l 112 cm,
166
Pallasch i balja, M/1893 för kavallerimanskap, total l 112 cm,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Värja, mässingsfäste med dubbeleggad klinga, 17-1800-tal, l 107 cm,
167
Värja, mässingsfäste med dubbeleggad klinga, 17-1800-tal, l 107 cm,
Final bid5,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget,
168
Erixson, Sven X:et, färglito, Hötorget,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
169
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
170
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
171
Okänd designer för Hurup, armstol, bok med brun läderklädsel, Classic Line Sonet,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
172
Panton, Werner för Montana, stol, stål med flätad polyuretan, Panton One,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
173
Gray, Eileen, efter henne, avlastningsbord, krom med glasskiva, modell E1027,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Antonyi, Imre, olja, komposition,
174
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Antonyi, Imre, olja, komposition,
175
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
176
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
177
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
Final bidNo bids
Est14,000 - 16,000 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
178
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
179
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
180
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
181
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
182
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant,
183
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Schiavon, Elio, egen verkstad, Venedig, skål/väggfat, glaserat lergods,
184
Schiavon, Elio, egen verkstad, Venedig, skål/väggfat, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
185
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Capo di Monte, figurin, delvis förgyllt porslin, dansande par,
186
Okänd designer för Capo di Monte, figurin, delvis förgyllt porslin, dansande par,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rodin, Auguste, efter honom, skulptur, konstmassa, L'Éternelle idole,,
187
Rodin, Auguste, efter honom, skulptur, konstmassa, L'Éternelle idole,,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Fogelin, Herman, egen verkstad Göteborg, bägare, 2 st samt skål, glaserat stengods,
188
Fogelin, Herman, egen verkstad Göteborg, bägare, 2 st samt skål, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
189
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
190
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
191
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
192
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.