EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
628
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
629
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
631
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
632
Nogari, Giuseppe, kopia efter, 1800-tal, olja, "Flicka med rotfrukter" efter original på Nationalmuseum, 54 x 44 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
633
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
634
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
635
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
636
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
637
Carlson, Arvid, blyerts, stående akt, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
638
Carlson, Arvid, blyerts, stående akt, signerad Paris och daterad 1921, synlig pappersstorlek 17,5 x 13,5 cm, tejpmärken
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
639
Carlson, Arvid, blyerts, kvinnoporträtt, signerad och daterad 1921, synlig pappersstorlek 17 x 14 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
640
Carlson, Arvid, teckning, "Skiss från Wassen(?)", a tergo otydlig julhälsning, synlig pappersstorlek 11 x 13,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
641
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, 38 x 51 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
642
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
643
Olson, Erik, lito, "Efter oss syndafloden", signerad, numrerad 9/175 och daterad 1970, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
645
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
646
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
647
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
648
Bessfelt, Lars för Ateljén i Anderstorp, vägglampor, 1 par, lackerat stål, Zlamp "Bezzy", h 12,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
649
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 36 x 53 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
650
Golvlampa, smide, 1910-20-tal, 3 ljuspunkter, justerbar höjd, cirka 170 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
651
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
652
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
653
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
655
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
656
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
657
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
658
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad och daterad 1922, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
659
Carlson, Arvid, blyerts, dubbelt kvinnoporträtt, signerad och daterad 1922, synlig pappersstorlek 24 x 17,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
660
Carlson, Arvid, akvarellerad blyerts, damer på strand, osignerad, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
662
Knight, Charles efter Russel, John, etsning, handkolorerad, "The favourite rabbit" 1792, synlig pappersstorlek 25 x 37 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
663
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
665
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
666
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
667
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
668
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med palett, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
669
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
670
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition med vallmo och fåglar, signerad och numrerad 26/175, synlig pappersstorlek 83 x 63 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
671
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
672
Fat, fajans, 17-1800-tal, dekor av rosor i starkeldsfärger, diameter 24 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
673
Leon, May K, färglito, Dans på bordet, signerad och numrerad 240/390, synlig pappersstorlek 47 x 62 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
674
Okänd designer för Aneta, taklampa, krom och akryl, "Bling Krom", modellnummer 15324, diameter 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
675
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.