EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
387
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
388
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
389
Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
390
Matta old Kaukasus, 200 x 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
391
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Final bid300 SEK
Est40 - 500 SEK
392
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
393
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
394
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
395
Silow, Ingegerd, vävnad, dekor av änder, signerad, 120 x 85 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
396
Spegel, mässing med konvext glas, så kallad "Butler’s mirror", 1900-tal, diameter 38 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
397
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
399
Vas, silver, slät, svagt bukig, stämplad G F Hallengren Malmö 1925, vikt 360 gram, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
400
Parti silver, vas, mynt mm, total vikt 550 gram, delvis med ägargravyr
Final bid3,800 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
401
Ring, Ragnar, olja, komposition, sign o dat 1968, 12 x 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
402
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
404
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
405
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
406
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
407
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
408
Svensson, Roland, litografi, vintermotiv vid kusten, signerad och numrerad 21/60, synlig pappersstorlek 9 x 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
409
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
410
Halvalliansring, 14 karat vitguld med 8 åttkantslipade diamanter, stämplad Hugo Grün Köpenhamn, innerdiameter 17 mm, vikt 3,9 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
411
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
412
Kölare, Nils, litografi, komposition, signerad och numrerad 33/180, synlig pappetsstorlek 36 x 44 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
414
Naur, Albert, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad -47, 43 x 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
415
Johansson, Gösta, olja, Utsikt från Notre Dame, signerad, 66 x 77 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
416
Grafström, Gustav, olja, landskap i Norge, signerad och daterad -59, 61 x 81 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
417
Thorell, Brita, gouache, landskap, signerad och daterad 1969, pappersstorlek 35 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
420
Okänd designer, väggkandelaber till 3 ljus, smide, h 70 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
421
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
422
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
423
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
424
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition, signerad och numrerad 16/225, 60 x 45 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
425
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
426
Malinowski, Arno, för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par samt kavajmärke, emaljerat silver, dekor av Dannebrogen och Christian X:s krönta monogram samt årstalen 1870 1940,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
427
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
428
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
429
Fållbänk, fur, 1900-talets 2 hälft, l 125 cm, normalt bruksslitage
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
431
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
432
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
433
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
434
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.