Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Est300 - 400 SEK
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Est1,500 - 1,600 SEK
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Est900 - 1,000 SEK
Brasset, mässing koppar och järn
Est400 - 500 SEK
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Utgår
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
Est600 - 700 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Est3,200 - 3,400 SEK
Kornett, Lignatone 2, i låda
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 1 $ 1987,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
Est400 - 500 SEK
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Est700 - 800 SEK
Est800 - 900 SEK
Est800 - 900 SEK
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Est400 - 500 SEK
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Est600 - 700 SEK
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Shirvan (?), 435 x 95 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-tal med avlastningsbord, golvlampa, 2 böjliga armar, mässing, trä och plast, höjd ca 147 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Eglo, taklampa, borstat stål, diameter 44 cm
Est300 - 400 SEK
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
Est300 - 400 SEK
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Est400 - 500 SEK
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeskedar, silver, 6 st, Markströms Uppsala, vikt 53 g
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK