Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Hillebard (stångyxa), smide med läderlindad trästång, Österrike, Historismus, 1900-talets 1 hälft, etsad dekor av riddare mm, l 190 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot, komposition, signerad, numrerad 18/35 samt daterad 1979, pappersstorlek 76 x 55 cm
Est400 - 500 SEK
Matta, old Isphahan, trädgårdssmotiv, 155 x 105 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, sockertång, sterlingsilver, modellnummer 131, stämplad 1910-25, svensk importstämpel efter 1912
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Final bid7,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med katter, signerad, 44 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna med pistill, glas, h exklusive pistill 30 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Hirschfänger i läderbalja, förnicklat stål och horn, Österrike, 1900-talets 1 hälft, total l cirka 50 cm, kniv saknas, balja något trång
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Paradstickert för officer vid brandkåren, så kallad Feuerwehr Seitengewehr, Österrike sekelskiftet 1900, dekor av brandkårsattribut som hjälmar, yxor mm, klinga märkt Alois Formanek Waffenerzeuger,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, kniv i balja, svart bakelit och läder med beslag i sterlingsilver, total l 22 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Blå resa", signerad och numrerad 87/90, daterad 1980, synlig pappersstorlek 64 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wallsten, Roland, färgserigrafi, strandbild, signerad och numrerad 132/180, synlig pappersstorlek 56 x 72 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Smyckesskrin, silver, kulhamrad dekor, svenska importstämplar 1931, l 14 cm, initialer GH eller HG
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
Est300 - 400 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Barcelona, golvlampa, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 130 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Barcelona, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall, ”Marlène”, h 32 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid5,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK