Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Bilbana, Märklin
Bilbana, Märklin
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Est1,200 - 1,300 SEK
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hansson, Rolf, färglito, signerad och numrerad 47/75, daterad -91, synlig pappersstorlek 74 x 74 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Lager, Tord, olja, Glumslövs Backar, signerad och daterad 1985, 48 x 41 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Falk, John, efter, offset, Mellgrenska Huset, Halmstad på dess ursprungliga placering, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Beludj, 145 x 85 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordskanon, svärtat gjutjärn på trälavett, Stafsjö bruk, längd 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
Est300 - 400 SEK