EN
Loading...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lowest lot number
145
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
146
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
147
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
148
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar
Final bid5,500 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
149
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
150
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
152
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
153
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 400 SEK
154
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
155
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
156
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etsning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
157
Andersson, Ingvar för EFFKÅ, soffa, teak med grönbrun klädsel i skai, 1960-tal, etikettmärkt, l 225 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
158
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
159
Mazzone, Domingo, olja, ballerina, signerad och daterad 43, 50 x 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
160
Sandström, Yngvar för Säffle möbelfabrik, soffbord, palisander, stämpelsignerat, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
161
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
162
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
163
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
164
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
165
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
166
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
167
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
168
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
169
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
170
Hirschfänger, smide, ebenholtz och silver (?), klinga 16-1700-tal, fäste 17-1800-tal, total l 75 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
171
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
172
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
173
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
174
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
175
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
176
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
177
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
178
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
179
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
180
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
181
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
182
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
183
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
184
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
185
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
186
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
187
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
188
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
189
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 50 x 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
190
Ytterfoder, 1 par, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, diameter 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
191
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
192
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.