Loading...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Closed
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood,
627
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
628
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
629
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
630
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
631
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
632
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
633
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
634
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
635
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
636
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
637
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner",  litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
638
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
639
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
640
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
641
Jordan, Kjeld för Palshus, skulptur, stengods, elefant, dekor i vit harpälsglasyr, signerad, h 5,5 cm, minimala nagg
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tegnér, Hedvig, akvarell, interiör med musicerande kvinna, signerad och daterad 1906, synlig pappersstorlek 54 x 43 cm
642
Tegnér, Hedvig, akvarell, interiör med musicerande kvinna, signerad och daterad 1906, synlig pappersstorlek 54 x 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, old Bidjar galleri, 250 x 75 cm
643
Matta, old Bidjar galleri, 250 x 75 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
644
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
645
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
646
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
647
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
648
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
649
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
650
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
651
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
652
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
653
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad,  29 x 36 cm
654
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad, 29 x 36 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
655
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
656
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
657
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Notini, Gunnar, akvarell, vårdkase, signerad och daterad -50, synlig pappersstorlek 22 x 31 cm
658
Notini, Gunnar, akvarell, vårdkase, signerad och daterad -50, synlig pappersstorlek 22 x 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
659
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
660
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
661
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
662
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
663
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,  dia 50 cm
664
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
665
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
666
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
667
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
668
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
669
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
670
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
671
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
672
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Londres", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
673
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Londres", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Paris", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
674
Appert, Arnaud efter Chapuis, Nicolas Marie Joseph akvatint och linjeetsning, handkolorerad, "Aspect Générale de Paris", ed Alfred Chardon, synlig pappersstorlek 61 x 89 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.