EN
Loading...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lowest lot number
386
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
387
Ring, 18 karat rödguld med en åttkantslipad diamant, stämplad Guldsmeders inköps AB, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
388
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Tyskland eller Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 23 x 17 mm, medföljer länk i förgylld metall, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
389
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, halskrage med hänge, sterligngsilver, dekor i lejongul emalj, signerad, hänge l 6,5 cm, i originaletui
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
390
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
391
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
392
Aagaard, Jens J, egen verkstad, Svendborg, halskedja med hänge, niellerat sterlingsilver med facettslipad, vit sten, stämplad, l 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
393
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
394
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
395
Kedelv, Poul för Flygsfors, 7 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
396
Giambologna (Jean de Boulogne), efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, , Merkurius/Hermes, originalet från 1580, h 54 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
397
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
398
Stenyxa, polerad flinta, lösfynd från yngre stenålder, l 16,5 cm, bär ägarinitialer
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
399
Rosenfeldt, A, sekelskiftet 1900, olja, katt och kycklingar, signerad, 20 x 32 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
400
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservis, "Intermezzo blå", design 1985, 9 rödvin-, 8 vitvin-, 8 likör-, 8 grogg-, 8 seltzer-, 8 martini-, 9 whiskyglas samt kanna och karaff, höjd 10-31 cm
Final bid4,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
401
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Spaniel, ur serien Kennel från 1972, etikettmärkt och med gjuten signatur, h 7 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
402
Stort parti glas, porslin mm,bland annat Färe Marcolin, Tilgman och Fischer, någon nagg
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
403
Stort parti leksaker, bl.a Brio
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
404
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
405
Skivspelare, Lenco, L 78, fungerar vid test
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
406
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
407
Okänd designer för ILVA, matbord samt 6 stolar, ek, 2 iläggsskivor, bord tot längd 320 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
408
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
409
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
410
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
411
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
412
Plaketter 4 st, patinerad brons, ur regentlängd; Kristina, Karl XII, Gustaf III samt Gustav IV Adolf, signerade Skoglund & Olson Gävle, 1900-talets 1 hälft, dia 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
413
Okänd designer för EKS, köksvåg, grön plast, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
414
Matta, semiantik Afshar, 235 x 160 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
415
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
416
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
417
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
418
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
419
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
420
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
421
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
422
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
423
Spegel samt konsolbord, valnöt, spegel senempire, 1800-talets 1 hälft, konsol Swedish Grace 1920-30-tal, total höjd 212 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
424
Okänd designer, stolar, 1 par, bok med flätad sits, modell snarlik Kaare Klints "Kirkestolen"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
425
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
426
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
427
Fåtölj, sk Emmafåtölj, 1900-talets början, kretongklädsel med dekor av blommor
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
428
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
429
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
430
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
431
Hansen, Hans, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, 3-delat, stämplat, innermått cirka 13 x 13 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
432
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
433
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.