Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm,  dynor med visst bruksslitage
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm,  dynor med visst bruksslitage
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Final bid7,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm
Final bid8,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 16,000 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram
Final bid7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Jeré, Curtis (egentligen Curtis Freiler & Jerry Fels), väggskulptur, mässing, "Homestead", signerad, h 92 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm
Final bid6,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid40,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK