Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Hedegaard, Johannes, tillskriven, skulptur, terrakotta mor med barn, monogramsignerad och daterad 1950, h 29 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Basse, Arne, skålfat, brons, Danmark, 1900-talets mitt, dekor av H C Andersens Herdinnan och Skorstensfejaren, signerat, dia 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, 275 x 200 cm
Final bid8,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Ångström, Anna Johanna, matta, rölakan, 200 x 135 cm
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Odén, Bertil, skål, alm
Odén, Bertil, skål, alm
Est300 - 400 SEK
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm
Est400 - 500 SEK
Nattygsbord, teak, längd 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nattygsbord, 1 par, skuret trä med vit stenskiva, höjd 78 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
Est600 - 700 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm, medföljer extra kopp
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, uppläggningsfat, flintgods, Alva, längd 36 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, dekor i grönt, signerad, modell 1444, höjd 17 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, 185 x 120 cm
Matta, 185 x 120 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona, förgylld metall med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, höjd ca 60 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK