EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 24/9 klockan 16
Visning:
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
49
Stekhuv, pläter, England, sekelskiftet 1900, slät med oidentifierad, graverad crest, otydliga stämplar,l 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
50
Miniatyrväggpendyl, brännförgylld brons, Louis XVI, Kurland (!) 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, urverk och -tavla signerat Johann Erich John Hoff Uhrmacher in Mitau (idag Jelgava, Lettland),
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
51
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
52
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
53
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
54
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Liten kung", signerad, daterad 1993 och numrerad 15/90, synlig pappersstorlek 28 x 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
55
Kryddställ, 84/96 silver, antagligen Persien, 1800-tal, trepassformat, l 12 cm, vikt 65 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
56
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar 1 par, delvis frostad glasmassa, Celeste, etikettmärkta, h 34 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
57
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
58
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
59
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, signerad och numrerad 75/380, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
60
Svanberg, Max Walter, offset, signerad och numrerad IVX/XX, synlig pappersstorlek 62 x 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
61
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
62
Matisse, Henri, efter, färglito, Nu (Odalisque) 1950, signerad i trycket och numrerad 109/300, synlig pappersstorlek 48 x 40 cm
Final bid9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
63
Psalmböcker mm, skinnband, 17-1800-tal, 2 med silverbeslag, dessa stämplade Carl Kåhre Halmstad 1807 respektive 1810, skador
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
64
Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
65
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
66
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
67
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
68
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
69
Chagall, Marc, poster, litograferad, Opéra Le plafond de Chagall 1964 Mourlot, synlig pappersstorlek 63 x 98 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
70
Berg, Albert, olja, kustparti, signerad och daterad 1881, 38 x 56 cm, dukskada,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
71
Reuterswärd, Oscar, färgserigrafier, 3 st, "Omöjliga figurer", signerade, otydligt numrerade, synliga pappersstorlekar 56 x 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
72
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
73
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, falsk råttsvans, stämplad London 1758, oidentifierad adlig crest, l 20 cm, vikt 70 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
74
Alvar, Suñol, färglito, komposition, signerad och numrerad 78/175, synlig pappersstorlek 56 x 75 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
75
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
76
Jirlow, Lennart, färglito, Restauranten, signerad och numrerad 116/225, synlig pappersstorlek 46 x 60 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
77
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
78
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistel 82 PT färgvariant, synlig pappersstorlek 42 x 59 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
79
Dahl, Peter, färglito, "Hägring", signerad och numrerad EA 2/15, synlig pappersstorlek 59 x 45 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
80
Vinkylare, palisander med flera träslag, rik intarsiadekor, infattade Wedgwoodplaketter i så kallat Jasperware, invändig mässingsbehållare, h 49 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
81
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
82
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
83
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, stämplad JJ, London 1761, initialer W I E, l 21 cm, vikt 60 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
84
Olson, Axel, blandteknik, 1920-tal, skvaltkvarn, "Motiv från Skavböke, Halland", signerad, synlig storlek 24 x 37 cm
Final bid4,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
85
Vägglampetter, 1 par, förgyll trä, gustavianska, 17-1800-tal, krönande rosett, h 45 cm, delvis bronserade, ljusarmar från empiretid
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
86
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
87
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
88
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
89
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
90
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
91
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
92
Piedestal svärtat trä med mässingsbeslag, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, svarvad på trepassformad fotplatta, h 101 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
93
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
94
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
95
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
96
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.