Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Final bid11,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Est12,000 - 13,000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4
Final bid30,000 SEK
Est16,000 - 17,000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est26,000 - 28,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Olson, Axel, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1946, 98 x 73 cm
Final bid40,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,220 - 4,400 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Olofsson, Pierre, färglito, "Flick Flack" - efter oljemålning från 1952, 1950-60-tal, signerad och numrerad 13/75, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK