Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est2,200 - 2,400 SEK
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK