Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
533
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
534
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sznajder, matta, rölakan,
535
Sznajder, matta, rölakan,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
536
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
537
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kempe, Roland, litografi, komposition,
538
Kempe, Roland, litografi, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
539
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön",
540
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, servisdelar 8 st, glaserat stengods, "Pyro Grön",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
541
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
542
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak
543
Okänd designer, bordslampa, vitlackerad metall samt teak
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
544
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
545
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
546
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
547
Ander, Gunnar för Ystad-metall, vas, mässing
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
548
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstake, mässing, "Liljan",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal,
549
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 1920-30-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
550
Ljusstakar, 3 st, mässing, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
551
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
552
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
553
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
554
Jardinière, nysilver med glasinats, 1920-30-tal,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
555
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
556
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
557
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Högtalare, B & O, Beovox S30
558
Högtalare, B & O, Beovox S30
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
559
Fotografialbum (utan bilder)präglat läder, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915,
560
Häften, 3 st, 1900-talets början; York, Ansichten von München respektive Panama Pacific International Exposition San Francisco 1915,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
561
Ljusstakar, 1 par, mässing, 16-1700-tal,
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
562
Album med dubbelsidiga, handkolorerade fotografier, japan Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
563
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
564
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
565
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros,
566
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros,
Final bid1,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
567
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
568
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
569
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire,
570
Ytterfoder, glaserat flintgods, Grimwade "Delph", Staffordshire,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fiskbricka, trä med aluminiummontage,
571
Fiskbricka, trä med aluminiummontage,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
572
Batong, svarvat och bemålat trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Propeller, mässing,
573
Propeller, mässing,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
574
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,
575
Hallampa, glas med prismor, 1920-30-tal, 3 ljuspunkter,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Taklampa, glas och metall,
576
Taklampa, glas och metall,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor,
577
Takkrona för 5 ljus, mässing med prismor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
578
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
579
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
580
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.