Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram,
339
Armband, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 19,5 gram,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram,
340
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, Egypten, 1900-talets mitt, total vikt 10,2 gram,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram,
341
Halskedja med spänne, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt, total vikt 8 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram,
342
Smyckeset, 4 delar, 18 karat rödguld med opaler och sötvattenspärlor, total vikt 8,8 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram,
343
Ringar 4 st, 18 karat rödguld med stenar/pärlor, total vikt 8,4 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
344
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
345
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
346
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
347
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
348
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram,
349
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad ametist, vikt 3,4 gram,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram,
350
8 delar 18 karat rödguld, delvis med glas och pärlor, total vikt 14,7 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal,
351
Parti smycken och bijouterier, 18-1900-tal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter,
352
Ring, 14 karat röd- och vitguld (?) med rosenslipade diamanter,
Final bid3,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram,
353
Örhängen, 2 par, 18 karat röd- respektive vitguld med vita stenar, total vikt 5 gram,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram,
354
Ringar 3 st samt hänge, 18 karat röd- och vitguld med pärla eller stenar, total vikt 8 gram,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
355
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
356
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
357
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
358
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
359
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Halskedja, silver, vikt 25 gram,
360
Halskedja, silver, vikt 25 gram,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram,
361
Armlänk, sterlingsilver, vikt 18 gram,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
362
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hjälm, stål, svensk M/1921,
363
Hjälm, stål, svensk M/1921,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 6 st. mahogny,  så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
364
Stolar, 6 st. mahogny, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
365
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Uniform, svensk M/39 för kapten vid Dalregementet,
366
Uniform, svensk M/39 för kapten vid Dalregementet,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, palisander,
367
Okänd designer, soffbord, palisander,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
368
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
369
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String,
370
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
371
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
372
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
373
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar,
374
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
375
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
376
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
377
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
378
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
379
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
380
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
381
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
382
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
383
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tomte, textil och trä,
384
Tomte, textil och trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Still McKinney, Nanny för Rihimäen Lassi Oy, vas, orange glasmassa, "Fantasma Nebulosa"
385
Still McKinney, Nanny för Rihimäen Lassi Oy, vas, orange glasmassa, "Fantasma Nebulosa"
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
386
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.