Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnär, akvarell, Marknadstorget, Gamla Staden, Warszawa,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
Est600 - 700 SEK
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Breger, Carl Arne  för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,
Est300 - 400 SEK
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm,
Final bid150 SEK
Est300 - 4,000 SEK
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Halmstad med dess omgifningar och alla underlydande egor.... ",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti troféer, omonterade rådjurskranier,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor,
Final bid38,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindberg, Sven R, olja, "Den övergivne,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Cavefors, Cecilia, färglito, "Sagoryttaren",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
Est400 - 500 SEK
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
Est400 - 500 SEK
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est600 - 700 SEK
Virden-Cannon, Ernestine & D’Agostino, Matteo, Salerno, fisktallrikar, 8 st samt -skålar, 2 st,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
Est400 - 500 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, vas, glas,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, chamotterat stengods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffe- och theservis, porslin, Gustavsberg, Blå Blom,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti porslin, Hackefors Vinranka,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK