Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Matknivar, 12 + 4 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 400 - 3 800 SEK
Uppsatsskål, rubinglas med silverfot, antgaligen Tyskland, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Medicinsked, silver, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver,
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK