Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons, 1920-30-tal, knästående kvinna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bertetti, Clelia för Le Bertetti, skulptur, glaserat lergods, sittande kvinna med mandloin, "Honolulu",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, skulpturbyster, 1 par, förgylld terrakotta, romerskt par,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Figurin, porslin, möjligen  Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK