Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Arbetsbelysning, svartlackerad metall och krom, industridesign, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Okänd designer för IKEA, bordslampor, 1 par, Antifoni,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, golvlampa, metall och plast, Pantella,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, vitlackerad metall och krom,  'Bumling',
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Taklampa, brons, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, 15 ljusarmar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK