Laddar...
Julauktion
Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Visning:
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras
Lägsta föremålsnummer
- Silver, Guld smyckenRensa filter
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
51
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
52
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
53
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
54
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
55
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
66
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
88
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
96
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
97
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
101
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
102
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
103
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
104
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
105
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
106
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
109
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
111
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
112
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
113
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
128
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
134
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
145
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
149
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
166
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
376
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.