Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
10
Matknivar, 11 + 3 st, silver med silverblad, Ryssland, 1800-tal respektive sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
11
Kåsa, så kallad kovsh, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
12
Ryskt kejserligt saltkar med lock, Nikolaus I, förgyllt silver, Ryssland, empire, 1800-talets 1 hälft, stansad dekor av snäckor och palmetter, lock och cuppa med genombruten dekor,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
13
Trancherbestick, 1 par, silver med stålblad, Ryssland, 1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
14
Ragoutsked, silver, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, Olgaliknande modell,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
15
Ragoutsked, silver, Tyskland 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
30
Bricka, silver, slät modell med präglad växtranka på brättet, vikt 595 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
39
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, , total vikt 195 gr,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
51
Halskedja, 18 karat vitguld, Balestra Italien, vikt 5 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
52
Örhänge, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,15 carat,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
53
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om 0,2 carat enligt gravyr,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
54
Ring, 18 karat vitguld med 1 gammalslipad diamant om 1,68 (!) carat enligt gravyr,
Slutpris24 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
55
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad, röd sten, dekor av kinesiska drakar,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
66
Siersbøl, Hermann, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver med 7 cabochonslipade ametister,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
88
Strösked, silver, variant av gammalfransk modell, stämplad Michael Olof Barkman Varberg 1847,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
96
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
97
Bricka, sockerskål samt gräddkanna, 925/1000 silver, total vikt 580 gram.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
101
Armring, 18 karat rödguld, vikt 19,5 gram.
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
102
Armring, 18 karat rödguld, vikt 22,5 gram.
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
103
Armring, 18 karat rödguld, vikt 24 gram.
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
104
Guldtacka, 1 gram 999/1000 rödguld
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
105
Guldtacka, 5 gram 999/1000 rödguld,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
106
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, halslänk, sterlingsilver,
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
109
Ring, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
111
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
112
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
113
Parti silvermynt, 18 st tvåkronor, Danmark, 18-1900-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
128
Bordspingla, delvis förgyllt silver, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
134
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
145
Borstar med silvermontage, 2 st, total silvervikt cirka 400 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
149
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
166
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, 1900-tal,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
211
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armlänk, sterlingsilver, dekor av stavar,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
212
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
213
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
214
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
215
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
216
Dosor, 2 st, silver, total vikt 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
224
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
225
Osthyvel samt kakspade, silver med rostfria blad, gammaldansk modell (dobbeltriflet),
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
226
Matbestick, 15 delar, silver, Haga, total vikt 720 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
227
Parti skedar mm, silver, total vikt 910 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 430 gram,
228
Parti silver, total vikt 430 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 270 gram,
229
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
376
Konfektskålar, 1 par, 800/1000 silver, Hovjuvelerare Gebrüder Friedländer Berlin, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
415
Parti silver, 18-1900-tal, total vikt 185 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
544
Silvermynt, 14 st, 2-kronor, total vikt 168 gram 800/1000 silver,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
545
Silvermynt, 20 st 1-kronor, total vikt 120 gram 800/1000 silver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.