Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.
Fredagen 18/12 12 - 19
Lördagen 19/12 10 - 17
Söndagen den 20/12 12 - 15.45
- SkulpturRensa filter
Okänd designer för Karl Ens, figurgrupp, porslin, fjärilar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Karl Ens, figurin, porslin, Kakadua,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Royal Dux, stående dansös,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurgrupp, porslin, Ersnt Bohne & Söhne, Volkstedt, musicerande par,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, glas, kakadua,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kosntnär, skulptur, bronserad gips, "Vægter" 1860,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krogh, Birgit, skulptur/väggrelief, glaserat stengods, tidning,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berg, Rolf, egen verkstad Torshälla, tomtar 3 st, glaserat lergods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurgrupp, porslin, Gräfenthal, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, miniatyrer, 4 st, olikfärgat glas,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fritz, Max för Rosenthal, figurin porslin, Wire-haired terrier,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figurin, elefant,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK