Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
9
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
24
Wys, Stan (egentligen Stanislaw Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
35
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
43
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
44
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
47
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
65
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
67
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
68
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
75
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
129
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
135
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
168
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
181
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
190
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
202
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
203
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
204
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
205
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
206
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
237
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
262
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
266
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,
269
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på relief, 2 st, kompositioner,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
275
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, nysilver,
Slutpris150 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
283
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
296
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
299
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
318
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
334
Okänd konstnär, 1900talets 1 hälft, skulptur, skuret och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fartygsmodell, bemålad plåt,
336
Fartygsmodell, bemålad plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
340
Dalahästar, 4 st samt -tupp, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,
343
Okänd konstnär, intarsiatavla, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av familj i solnedgång,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
373
Skulptur, granit (?), sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
377
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
378
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
379
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
380
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, väggskulptur, stengods och textilfibrer,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
397
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
399
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
422
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
430
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
484
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
494
Naesström, Agneta egen verkstad, Klippan, skulptur, stengods på smidesställning, "Angie",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
511
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
527
Okänd konstnär, skulptur, mixed media, "La Révolution Surréaliste",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.