Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
27
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
35
Kniv i balja, sk Peer Gynt-kniv, David Andersen, Oslo, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
57
Guldmynt, 100$ Bermuda 1975, vikt 7.03 gram 900/1000 rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
66
Slaglåsrevolver, mässing med almstock, så kallad Länsmanspistol,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
160
Barngevär (!), slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
179
Sedel, 10 Yuan, Manchukuo (Manchuriet) 1932,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
220
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
234
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
239
Fältflaska, Danmark M/1856, Holmegaards Glasverk, stämplad BC,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
296
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
313
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
321
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Mynt/medaljkassett, plast,
346
Mynt/medaljkassett, plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
507
Kompass i låda, Ejnar Weilbach & Co, Köpenhamn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
508
Bäringskompass i låda, Zenith, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
583
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
584
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
585
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
590
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
637
Sedel, 32 Riksdaler Banco, Sveriges Rikes Ständers Bank 1850,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
638
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1868,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
639
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Rikes Ständers Bank 1870,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
640
Sedel, 1 Riksdaler Riksmynt, Sveriges Riksbank 1872,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
641
Sedel, 1 Krona, Sveriges Riksbank 1875,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
642
Äldre myntkopia efter en Albertusthaler (Albertusrubel) Schleswig-Holstein-Gottorp 1753
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
643
Silvermynt, 1 Riksdaler Riksmynt Karl XV 1871,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
685
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
689
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
690
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
760
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti uniformsknappar mm,
812
Parti uniformsknappar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
832
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.