Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
3
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
6
Percy, Arthur för Gullaskruf, golvvas,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
7
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpläsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
8
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
9
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
10
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
28
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
29
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
30
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, dekor i violett och blått underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
31
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
38
Vinglas, 1 par, 1700-tal, konisk cuppa på hexagonalt konisk stam,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
40
Bojan med lock, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
41
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
42
Assietter, 4 st, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr,
53
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
58
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
61
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
62
Kanna, amestistfärgad glasmassa med tennlock, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Målerås, fat blå glasmassa, Malakit,
78
Englund, Eva för Målerås, fat blå glasmassa, Malakit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra,
79
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
82
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
83
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",
84
Lockstop, tenn med tennmontage, Tyskland, Louis XVI, 1800-talets början, slipad dekor av duva vid kärleksaltare, växtrankor samt text "Liebe wohl mein Hertz",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
96
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
97
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
99
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
100
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
139
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,
142
2 delar porslin, Kina, 17-1800-tal, ljusstake, europeisk silverform samt kanna,
Slutpris3 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Jacob E för Holmegaard, glasservis, 59 delar, Astrid
146
Bang, Jacob E för Holmegaard, glasservis, 59 delar, Astrid
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
150
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti karaffer med propp, glas och kristall,
161
Stort parti karaffer med propp, glas och kristall,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
163
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
164
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Liljekonvalj,
171
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Liljekonvalj,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne,
172
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
174
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
175
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
Slutpris200 SEK
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, 1800-talets 2 hälft,
182
Jardinière, flintgods, Villeroy & Boch, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Löfström, Katarina för Glasverk, Varberg, vas, glas,
183
Löfström, Katarina för Glasverk, Varberg, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
184
Vinkanna, pressglas med metallmontage, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort part mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås,
185
Mycket stort part mat- och kaffeservisdelar, porslin, B&G, Blå Mås,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
190
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
191
Okänd designer för Rörstrand, jardinière, majolika, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
192
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, brunglaserat lergods,
193
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, vas, brunglaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
194
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
195
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.