Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
60
Skänk, avlutad fur, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
64
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
68
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
71
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
91
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
92
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
93
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
94
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
104
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
105
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
106
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
107
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
108
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
112
Mogensen, Börge & Meyer, Grethe för Boligens Byggeskabe, bokhylla med underskåpskåp,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
117
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
118
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
128
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
134
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
135
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
138
Rooth, Nils för Hagafors Möbelfabrik, matbod med 1 tilläggsskiva, teak och bok, Atle 292 omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
141
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
151
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
152
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
153
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
155
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
157
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
158
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
176
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
177
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
186
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
187
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
214
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
215
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
241
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
244
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal,
260
Okänd designer, armstol för barn (!), palisander, art-déco, 1920-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
262
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
266
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
288
Toilettebord med klaffar, valnöt med intarsia, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, dekor av blommor mm, förgyllda bronsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
290
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
291
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
297
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
298
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
305
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
307
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
308
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
309
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
327
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.