- MöblerRensa filter
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salongsstol, bonad björk med djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, svärtat smide med kalkstensskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Byrå, palisander, björk m fl träslag, sk Hauptkopia, 1900-talets 2 hälft, intarsiadekor av putti mm, rödmelerad marmorskiva och bronsbeslag,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Meny(?)ställ, skuren valnöt, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av akantus mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avlastningsbord, svarvat och svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skiva med målad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd dansk möbeldesigner, 1950-60-tal, väggskåp, palisander med rottingklädd skjutdörr och spegel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 3-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stouby Design Team för Stouby, soffa, 2-sits, Eva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Åfors Möbelfabrik, stolar, 6 st, valnöt, "Pyramid",
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, aluminium, "Martina",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Interstil, pall, svartlackerad aluminium, "Martina",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer, möjligen Kai Kristiansen för Sax Stolefabrik, stolar, 4 st, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, stolar, 3 st, svarvat och svartlackerat trä med flätad pappersklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Klaffbord, så kallat Pembroke, valnöt med flera träslag, antagligen George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, fåtölj, bonad bok med brun, djuphäftad ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, syvagn, palisander och bonat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK