Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
27
Skeppsmodell, alabaster, Ryssland, 1910-20-tal, Pansarkryssaren Potemkin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
28
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
29
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur, patinerad brons på sockel i röd och svart marmor, stående smed,
54
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur, patinerad brons på sockel i röd och svart marmor, stående smed,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,
56
Olson, Anders, skulptur, patinerad brons, flicka med äpplen,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
58
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa, Bacchus med följe,
80
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa, Bacchus med följe,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
82
Dreutler, Hannelore samt Zirnzack, Arthur för Studio Åhus, skulptur/brevpress, glas, Spiral,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
83
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
96
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
97
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
143
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
147
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
150
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
152
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
153
Brauer, John för Essey, lamp/sidobord, transparent akrylplast, Illusion,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
163
Figuriner/ströare, 6 st, flintgods, Staffordshire, 1800-tal, i form av stående figurer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
174
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn och säl, modellnummer 1108,
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
192
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
194
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
195
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, skulptur, konststen, Faun,
203
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, skulptur, konststen, Faun,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
217
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,
219
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,
227
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
245
Knörlein, Rudolf för Goldscheider, skulptur, Madonnan,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
246
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin/cigaretthållare, i form av stående åsna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
248
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
251
Okänd designer för för Porzellanfabrik Günthersfeld, Gehren/Thüringen, 1920-tal, jardinière med skulptur/blomsterhållare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka,
323
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, 1900-talets mitt, anka,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan,
334
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
336
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
339
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
340
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
396
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
397
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
403
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
406
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
425
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
451
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
452
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte, keramik med skottkärra i rödmålat trä, Heissner,
453
Tomte, keramik med skottkärra i rödmålat trä, Heissner,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
454
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
455
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
456
Tomte med pipa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med snusdosa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
457
Tomte med snusdosa, glaserat lergods, möjligen Heissner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
491
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Willumsen, Bode, egen verkstad, lockask, grönglaserat stengods,
526
Willumsen, Bode, egen verkstad, lockask, grönglaserat stengods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.