Laddar...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
2
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
32
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, Le Klint 307,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
39
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, pressglas och förgylld brons, nygotik/nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
70
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, utomhuslampa, koppar, modell PH 4,5/3,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
114
Industribelysning, grålackerad aluminium, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
115
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
156
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt, modell PH5, dia 50 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
164
Okänd designer för Søholm, bordslamp, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
170
Okänd mästare, vas, flintgods, Satsuma, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
188
Okänd designer för Lamp Gustaf, taklampa, vitlackerad aluminium, Hendrix,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
199
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, koppar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
201
Bordsfotogenlampfot, glas med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
209
Okänd designer, 1900-talets mitt, vägglampett, mässing med bakelitfäste,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
243
Okänd dansk designer, taklampa, vitlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
267
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per "Palshus" för Le Klint, bordslampa, glaserat stengods, modell DL 337,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
270
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordslampa, aluminium på stålstativ, Trombone,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
274
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
275
Hansen, Erik för Le Klint, vägglampa, teak, så kallad saxlampa, design 1952,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
289
Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
300
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477,
303
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage, modellnummer RD1477,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
332
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
363
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
382
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
386
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
399
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
400
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
409
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
411
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
412
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
416
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
418
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
419
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
428
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
451
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
452
Tomte med lykta, glaserad terrakotta, Heissner, modell 6475,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
461
Okänd designer för Watt & Veke, bordslampa, glas och metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
463
Okänd designer för Lamp Gustaf, bordslampa, rostfritt stål och frostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
464
Okänd designer för Cottex, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
465
Bordslampa, metall och trä, tillverkad av 3 st gevärsgranater,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
469
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Plafondlampa, metall med prismor,
470
Plafondlampa, metall med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
493
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
498
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
532
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
535
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
547
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
556
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.