Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
386
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
411
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
416
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
417
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
418
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
419
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
442
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
452
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
454
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
464
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
465
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
466
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
468
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
469
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
470
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
471
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
472
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
473
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
478
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
480
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
492
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
493
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
494
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
499
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
503
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
505
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
509
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
516
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
518
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker och spel,
537
Parti äldre leksaker och spel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
553
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
554
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
555
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
565
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
567
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
571
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
573
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
600
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
603
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
605
Seldon, järnbeslaget trä och läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
606
Hörnkonsoller, 1 par, skuret och bonat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
608
Kafferost med fotogen/spritbrännare, smide med porslinsknopp,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
609
Bordsfotogenlampfötter, 1 par, onyx med mässingsbeslag, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
610
Rakkniv i etui samt pistolhölster, läder, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
611
Jakthorn, mässing med läderbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
617
Okänd designer, bok/DVD-hyllor, 1 par, körsbär,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
621
Bordsur, bemålat trä, art-déco, 1920-tal, marmorimiterande bemålning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.