Nipperfat, glas med silvermontage, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, hjärtformat med dekor av blad i grön emalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, barockstil, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lodregulator, bonad ek och stuck, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dockhuvud, celluloidplast med ögon av glas, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic, medföljer termos Tupperware,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, takkrona till 6 ljus, svärtat smide med glashängen,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Frimurarekula med châtelaine, 14 k rödguld och förgylld metall/silver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Väggplatta, driven koppar, dekor av Stora Riksvapnet,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, gjutjärn med gummihjul, AB Skoglund & Olson Gefle, modell No 105,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Leksaker, 2 st, litograferad plåt, pansarbil, Arnold modell A572 samt fältkanon okänt fabrikat,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandell, John för Källemo, vägghylla, rödlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, bokhylla, rödlackerat trä, Zink,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsur, delvis svärtat trä med intarsia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegelreflexkamera i fodral, Rolleicord,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Starkvinskanna, kristall med silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, 1940-50-tal, Schuco Elektro-Ingenico 5311, medföljer styrenhet, vägmärken mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, motorcykel, Arnold MAC700, 1940-50-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, 1940-50-tal, G.I-Joe Bouncing Jeep,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Spellicans (Plockepinn), elfenben, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boksprättare, ben med fäste i sterlingsilver, England, 1900-talets början, i originaletui klätt med hajskinn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fickur med kedja, förgylld mässing, Zentima Precision,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä och tagel, sekelskiftet 1900, stående häst,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Krokimodell, delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Marionett, skuret och bemålat trä, antagligen Burma, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tazza, serpentinsten och marmor med förgyllda bronsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK